Maija Pohodņeva, Modris Pelsis. Prāgas pastkartes

200x200_pragas_new2

Sergejs Agafanovs ir izdzīvojis pēc sprādziena Akota īpašumā, viņu izglābj dubultaģents ar segvārdu November, kurš strādā arī CIP (Centrālajā izlūkošanas pārvaldē). Anna ar Kadiķi atkopjas no ievainojumiem Čehijā, kur viņiem tiek nodrošināt viss, lai sagatavotos nākamajam CIP uzdevumam. Kad viņiem parāda Latvijā nogalināto bandītu Kabanu un tiesnesi Silāju, viņiem ir skaidrs, ka tas ir Sergeja roku darbs, tātad viņš ir dzīvs. Viņu uzdevums – atrast Sergeju dzīvu, zinot, ka Sergejs vēlas nogalināt Annu. Pašnāvnieciska misija. Uzdevums sekot žurnālistiem Dainai un Rolandam, sākas ar sprādzienu kafejnīcā, kur mērķis bija žurnālisti. Kāpēc un ko slēpa Prāgas pastkartes, iesaku izlasīt, jo katras pastkartes atšifrēšana, ko veica Anna ar savu loģisko prātu vai Kadiķis, piesaistot datorģēniju Ilu, ir interesants. Kā papīra sniegpārsliņās var slēpt informāciju? Annas un Kadiķa uzdevums šoreiz ir uzzināt, ko padomju zinātnieki izstrādāja aukstā kara laikā. Ar interesi lasīju, kā zinātnieki veica savu slepeno vielu sintēzi, kas izraisīja vēzi, bet tai pat laikā nezinot, vai tiks radīta pretinde. Kā šie paši zinātnieki savā brīvajā laikā mēģināja rast pretindi. Žurnāliste Daina ir  ķīmiķa Gintera meita, tāpēc viņas pagātnes izzināšana palīdz izprast, kā notika saslimstība ar bīstamo slimību.

 

Grāmatai ir veiksmīga sižetiskā līnija, kas atšķetinās ļoti pakāpeniski – pastkarti pa pastkartei, bet neatklājot nekādas kopsakarības. Romānu vienlaikus caurvij cīņa starp Sergeju un Annu, kurš kuru? Aizkustinoša ir Annas un Andra saruna vakarā  pirms operācijas bunkuros. Iesaku izlasīt grāmatu arī no tā aspekta, kā Latvijas neatkarības atgūšanas laikā darbojās sistēma, ko mēs mantojām no PSRS. Cilvēku prātus nevar tik viegli izmainīt, kamēr pie varas ir paaudze, kas augusi cits apstākļos, tā turpinās darboties kā radusi. Sistēmas arhitekti.

Uz grāmatas vāka redzams snaiperis un pastkartes, jā – atbilstošs saturam, bet grāmatu izvēlos tādēļ, ka tā ir “Naida simetrijas” turpinājums.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s