Inguna Bauere. Jānis Lūsēns trešais

300x0_tresais_978-9934-0-7943-6.jpgTā kā man patīk Jāņa Lūsēna mūzika, arī viņa biogrāfija daļēji bija zināma un neradās jautājums, kāpēc trešais, tāpat kā komponista mātei nebija šaubu, ka dēlu sauks tāpat kā viņa tēvu, par Jāni. Inguna Bauere nav uzrakstījusi tikai biogrāfisku romānu, bet arī ieskicējusi laikmeta iezīmes: “Liepājnieki dzīvoja vienā mierā un būvēja katrs savu mazo pasauli kā mācēdami. Tikmēr pilsētas kopīgo likteni izlēma citur”.   Autore ar komponistu iepazīstina caur viņa laikabiedru stāstiem. Ļoti patiesi par Jāni Lūsēnu ir teikusi Māra Zālīte: “Koku pazīst pēc augļiem. Cilvēku, turklāt radošu, īsti, visā spektrā un dziļumā var pazīt tikai pēc viņa darbiem”. Kā komponistam izdodas uzturēt sevī radošo garu? Uz to viņš atbild; “es vienmēr esmu iemīlējies. Man ir jāuztur sevī šī sajūta”. A. Zadovska  mākslinieku raksturo: “Zibens, pērkons, un tad pēkšņi – skaidras debesis. Ja viņš īstenībā būtu tāds, kādu tēlo, tad nekad nespētu sacerēt tādu mūziku, kādu komponē”. Kas slēpjas aiz šīs čaulas, izlasiet!

Iesaku izlasīt, kā tapa Lūsēna pazīstamie darbi, neatkarīgi no sabiedrības uzskatiem, kā   “Zodiaks” vadītājs ar skaņu plati “In Memoriam” pievērš klausītāju uzmanību caur dziesmām, kāda ir viņa nostāja pret varu. Liela nozīme personības attīstībā noteikti ir arī ģimenei. Komponista tēvs bija kā draugs un ģimene daudz brīvā laika pavadīja kopā. Noteikti jāpiemin rokopera “Kaupēn, mans mīļais!”, kas iezīmēja augstāko māksliniecisko punktu Liepājas teātra attīstībā. Tā tapusi sadarbībā ar Māru Zālīti kā libreta autori un sadarbība turpinās: “Indriķa hronika”, “Neglītais pīlēns”, “Putnu opera”, “Sfinksa”.

Uz grāmatas vāka ir komponists Jānis Lūsēns un grāmatā ir daudz fotogrāfiju no izrādēm, kas atsauc atmiņā redzēto un dzirdēto.

Lusens.jpg

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s