Inguna Dimante. Komjaunietes pūra nauda

300x0_komjaunietespuranauda_978-9934-0-8065-4.jpgGalvenā varone Māra, kurai sava dzīve jādzīvo, izcīnot iekšēju cīņu, sākumā par to, kas kā labai komjaunietei būtu pieklājīgi un atļauts un, kas – nē, jo komjauniete zina tikai, kas ir mīlestība, bet Bruno viņai parāda, kas ir īsta mīlestība. Arī tas, ka sociālisma sabiedrībā māca, ka pēc nāves no cilvēka nekas nepaliek, bet Bruno runā par veļiem. Mārai jāizvēlas starp vēmi studēt ģeogrāfiju vai turpināt darbu rūpnīcā, kam seko tipisks ģimeņu strīds, kad vīrietis uzskata, ka viņai jābūt mājās, jāgatavo ēst un jāpieskata bērni. Laulības bērnu dēļ rezultējas ar sānsoļiem un attiecību krīzi, jo laulībā jāpastāv abpusējai cieņai. Taču pelēko ikdienu palīdz pārdzīvot burvīgākais mirklis Māras dzīvē, ko viņa pavadīja kopā ar Bruno un vīrieša sniegtās dzīves gudrības. Tikai pēc tam, kad Raimonds paziņo par šķiršanos un savas grēksūdzes lauku baznīciņā, Māra saprot, ka tagad veltīs laiku sev, apceļojot vietas, kur bijis Bruno. Māra beidzot iegūs laiku, kura nekad nav bijis, jo pārāk agri pār viņu sagāzās pienākumu lavīna, atņemot mīlestību, kad tā dzima un atstājot sirdī mūžīgas sāpes. 10 000ASV dolāru, ko Bruno ielika Māras mugursomā šķiroties, viņa glabā līdz brīdim, kad iznāk Bruno grāmata un Māra uzzina, ka viņš ir miris.
Iesaku šo grāmatu izlasīt autores meistarīgās valodas dēļ, piemēram, kad Māra stāsta dēliem, kas par to, kas pavasarī notiek ar sniegavīra sirdi 142.lpp. Taču visspilgtāk man atmiņā iespiedās miglas apraksts: “Tie nāca klāt, viegli šūpodamies, un palsajos autos gandrīz varēja nojaust sejas, izdalīt vaibstus.” Mani šī grāmata uzrunāja ar aprakstīto laiku, kad PSRS tuvojās sabrukumam, “Bankas “Baltija” laiks un Māras izpratne par notiekošo, kas Raimonda vecākiem nav dota. Vai tad, kad šķiet, ka laulības dzīvē viss sabrucis un sagruvis ir iespējama vēl otrā iespēja? Jā – bet tikai tad, kad tā ir abu vēlēšanās.
Grāmatas vāks ir izcils – uz to var palūkoties dažādi: miglas vālu ieskautais apaugušais Laukupes pilskalns, Bruno un Māras silueti vai sirds.

komjaunietespuranauda_I.JPG

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s