Inguna Bauere. Palieku tev uzticams

300x0_paliekutevuzticams_978-9934-0-7435-6Šo grāmatu izvēlējos, jo Juris Neikens – Latviešu Dziesmu svētku tēvs, cēlies no Limbažu puses, kas man ir tuvu un pašās grāmatas beigās uzzināju, ka pirmajos latviešu dziesmu svētkos Dikļos 1864.gadā pirmie dziedāšanu uzsāka Lielsalacieši no jūrmalas. Kaut arī vēsturiski biogrāfisks romāns, es apbrīnoju rakstnieces mākslu to pasniegt viegli un smalki niansētu: “..”.Viņš saprata, ka dzīve kā smagi piekrauts vezums iebraukusi smalkās jūrmalas smiltīs bez cerībām izvilkt un nostādīt pareizā virzienā. Pārāk daudz mantu no tiem ratiem jāizkrauj, lai dabūtu vieglākus, dažas piesietas ar sāpīgām asins saitēm, citas pieaugušas pie miesas…”. Jāuzslavē autores valoda, kas pielāgojusies 19.gadsimata valodai un arī Juri sieva Konstance godā uz vācisko modi par Georgu.

Tā kā Juris Neikens ir viens no pirmajiem latviešu izcelsmes mācītājiem, arī savā ģimenē viņš augstu vērtē tikumiskās vērtības. Juris necieta, ka savējs`s savējo aprunā, to vienmēr turēja par svētu mājas dzīves likumu. Neikens ir apņēmies visu dzīvi upurēt tautas apgaismošanai, ceļš uz to iet caur Cimzes skolotāju semināru un Tērbatas augstskolu.

Iesaku izlasīt katram šo grāmatu, kuru grāmatas autore veltījusi: tēvzemes simtgadei, latviešiem, kuri nepadodas un patriotiem, kuri mīl nevis tāpēc, ka viņiem ko dod, bet tāpēc, lai dāvātu paši. Šī grāmata vienlaikus kalpo arī kā Latvijas vēstures grāmata, jo Latvijas gudrie jaunieši studēja Tērbatas augstskolā. Grāmatā Jura Neikena filozofiskās pārdomas par dzīvi un debess un zemes, dzimtenes lomu katra cilvēka dzīvē papildina citu viņa laikabiedru atziņas, piemēram,  gleznotājs Roze saka: ”Augstās skolās vārds ir tikai skaņa. Saturu piedod cilvēki, un cilvēki, kā mums labi zināms, ir grēcīgi – visi kā viens. Kurš saka, ka viņš nav, tas ir pats lielākais sātans”.

Grāmatas vāks liecina par biogrāfisku dzimtas romānu, kas arī atbilst saturam.

PaliekutevuzticamsI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s