Valdis Rūmnieks “No Raiņa līdz Čakam”

300x0_norainalidzcakam_978-9934-0-8048-7

Valdis Rūmnieks šajā grāmatā ļauj ieskatīties latviešu literatūras dzīvē no iekšpuses, būdams tajā iekšā “līdz kaulam” un arī sabiedrības dzīvē laika periodā no 1980. Līdz 2018.gadam. Mani grāmatā visvairāk ieinteresēja laika posms, kurā notika Latvijas Atmoda. Kā arī greznā Rakstnieku savienības nama liktenis Krišjāņa barona ielā 12, kurā dzimusi Latvijas Tautas fronte, tika izcīnītas cīņas par literatūru, metri un Daugavas hesiem. Tieši Valdis Rūmnieks bija tas, kurš divu nedēļu garumā mēģināja sakārtot Rakstnieku savienības finansiālo pusi un atrast jaunu mājvietu, jo Benjamiņa nams tika atstāts 1997.gada 22.decembrī.

Iesaku grāmatu izlasīt ne tikai kā autobiogrāfisku romānu, bet arī, lai labāk iepazītu Latvijas vēsturi norādītajā laika posmā, rakstniecības dzīves “aizkulises”. Kāpēc Rainis? Tāpēc, ka 1981.gadā Rūmnieka darbavieta ir J. Raiņa Literatūras un mākslas vēstures muzejs un līdz ar to grāmatā aprakstītie notikumi cieši saistīti ar Raini. Taču cauri grāmatai vijas “Čaka ēna”, kā atskaites punkti par ko liecina arī nodaļu virsraksti: Kāpēc es esmu Čaks? Čaks turpinās, Pāri visam – Čaks, Čaks – līdz galam, Čakam – 110, No Čaka nekur nedēsies! Grāmata lasās viegli, jo Valdim Rūmniekam piemīt savdabīgs, viegls humors.

Lai lasītāju nesamulsina grāmatas vāks un nosaukums  – tā nav par Raini vai Čaku, bet gan paša autora autobiogrāfisks romāns. tiesa gan, Valdis Rūmnieks ir piedalījies visos ar Čaku saistītajos notikumos, kā arī bija Aleksandra Čaka fonda priekšsēdētājas vietnieks un aktīvi iesaistījās Čaka simtgadei veltītajos pasākumos 2001.gadā, kā arī Čaka kopoto rakstu pēdējā sējuma izdošanā.. Autobiogrāfiskajam romānam vāks uz kura redzams pats autors ir ļoti atbilstošs.

noRainalidzCakamI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s