Svešais draugs. Jana Veinberga

300x0_svesais_draugs_4-1.jpg

Detektīvromāns sākas ar detalizētu slepkavības aprakstu, kuras upuris – jauna meitene, studente Ilona tiek nonāvēta ar lielu devu heroīna.

Romāna galvenā darbības vieta ir augstskola, precīzāk RPIVA, kurai grāmata veltīta in memoriam.

Galvenie tēli: Lauma Graudiņa – 38 gadus jauna lektore, ir meita, bet nav attiecības, Staņislavs Litvins (Stass) – privātdetektīvs, šķīries, ir dēls, gaišbrūni pagari mati un tumšas acis ar garām skropstām, Regīna – Ilonas māte, pasniedzēja, Laumas draudzene un kolēģe, Jorens – psiholoģijas students, tiesāts par izvarošanu.

Lauma sajūt nepieciešamību ievietot sludinājumu iepazīšanās portālā uz ko viņai atsaucās divi kandidāti “Vienmēr optimists” un  “Romantiķis”.  Iedama uz satikšanos ar pirmo kandidātu, Lauma kafejnīcā ierauga Stasi, bet, pēc vārdu pārmaiņām augstskolā, viņa metas bēgt. Taču Stasis kā privātdetektīvs ir izveicīgāks un pierunā viņu atgriezties uz tasi karstas kafijas. Stasis pastāsta, ka viņu ir nolīdzis Ilonas tēvs, Regīnas bijušais vīrs, Andrejs Makovskis. Stass Laumai piedāvāja sadarbību, jo viņš ir pamanījis, ka, rakstot intervijas, Lauma uzdod jautājumus un parāda to cilvēka dzīves šķautni, kas viņai šķiet būtiska. Izmeklēšana uz priekšu virzās ļoti lēnu, jo aizdomās turamais var būt ikviens, pat radinieki, katram ir savs motīvs, kā arī neapdomīgi izteikti vārdi.

Smeldzīgi lasīt bija tai brīdī, kad Lauma lūkojās uz Ilonas fotogrāfiju : “Viņa tikai mācījās smaidīt. Ilona tik ilgi bija dzīvojusi bez prieka. Vai tā nebija īpaša nežēlība – atņemt Ilonai dzīvību brīdī, kad viņa beidzot sākusi to novērtēt?”

Savas pārdomas un jautājumus, kas viņai neliek mieru, Lauma risina arī savās lekcijās, prasmīgi ierosinot tēmu, studenti dalās ar savu viedokli, jo ētika bieži nav pareizo vai nepareizo atbilžu, katra situācija ir jāizvērtē atsevišķi. Man ļoti patīk, ka autore ik pa laikam raksta par Laumas lekcijām, kurās analizē cilvēka vērtības”, morāli, ētiskos aspektus. Piemēram, “Kad padomāsiet, tad pārliecināsieties, ka sirdsapziņa dažkārt neliek mieru par sīkumiem. Tas nozīmē, ka jūsu rīcība nav saskanējusi ar jūsu vērtībām.” Un tālāk studentu diskusijas:

  • “Sirdsapziņas nebūs tiem, kam nav nekādu vērtību.
  • Nelietim vienīgā vērtība ir viņš pats. Tad viņš var viegli uzvelt vainu citiem par visu.
  • Protams, eksistē cilvēki, kas uzskata, ka viņu pasaules redzējums ir vienīgais patiesais.

Taču, kā jau kolektīvā, kur dominē sievietes, katrs pievilcīgais pretējā dzimuma pārstāvis tiek pamanīts. Lietvede Pārsla Laumai tiešā tekstā noprasa par viņas attiecībām ar Stasu, ko Lauma noliedz, vēlāk par to saņemot nosodījumu no Stasa. Taču Pārsla, pārstāvot, Bārbiju tipu, arī savā uzvedībā atgādina pāraugušu jaunkundzi, uz klubiņu viņa uzaicina Stasi un Jorenu, bet, lai viens no viņiem neapvainotos, piedāvā arī Laumai izklaidēties. Pakāpeniski slepkavības lietas izmeklēšanas laikā  Stasa un Laumas starpā sāk mosties romantiskas jūtas, pavisam trauslas, jo abi ir spēcīgas, impulsīvas personības un Laumas kompleksi, tikai palēnām viņi ļaujas jūtām. Laumai pēc vārda kabatā nav jāmeklē. Uz jautājumu, kāpēc viņai nav drauga, Lauma Stasam atbild: “varbūt vienkārši mūsu pagalmā mašīnu ir pārāk daudz – zirgs baidās.”

Grāmatā ik pa laikam tiek publicētas arī lapas no Ilonas dienasgrāmatas, kas ļauj saprast par Ilonas domām un jūtām. Viens no jautājumiem ir: “Vai pasaulē vispār ir mīlestība?” vai tiešām mātei piemīt beznosacījumu mīlestība, dodot meitai naudu narkotikām?

Psiholoģijas students Jorens, kuram arī ir loma mīlas trijstūrī Lauma – Stasis – Jorens ir psiholoģijas students, caur kuru autore romānā ievij arī psiholoģisko analīzi: “redzi, pastāv teorija, ka katrs no mums patiesībā ir no kaut kā vairāk vai mazāk atkarīgs. Tas ir cilvēka dabā: meklēt spēcīgu pārdzīvojumu, baudu, kā arī atrast pēc iespējas labākus līdzekļus, lai novērstu sliktās izjūtas – vienalga, fiziskās vai emocionālās. Spēcīga atkarība kļūst par tavas dzīves galveno vērtību un dominanti.” Šīs lapaspuses ir vērtīgas, lai ikviens saprastu, kā veidojas atkarības, jo citādi nav iespējams cīnīties ar dažādām atkarībām un tādu ir daudz, ne tikai minētās datoratkarība un azartspēļu atkarība, bet arī atkarība no telefona, atkarība no ēdiena, atkarība no iepirkšanās, atkarība no kāda cilvēka, kas jau aiziet citā gultnē. Kā teica Jorens: “Visbaisākā ir atkarība no otra cilvēka”.

Man ļoti patika teikums: “ja tev ir mērķis, iemīļota nodarbošanās, attiecības, kas sagādā prieku, tu nekļūsi atkarīgs no vielām vai datora, jo nepieciešamo baudu jau esi dabūjis un tev nebūs briesmīgi negatīvu emociju, ko nomākt.”

Citāti, kurus izrakstīju, attiecināmi ne tikai uz konkrēto romānu un daži pat vairākkārt sižeta laikā ir iederīgi, bet arī liek lasītājam analizēt savu un savu apkārtējo uzvedību, komunikāciju un izprast cilvēkus mums apkārt.

Uz grāmatas pēdējā vāka autore raksta: “…Tik spēcīgu cilvēcisku kaislību piesātinātu stāstu nav iespējams nolikt malā līdz pēdējās lapas aizšķiršanai. Tieši tādas grāmatas vēlos dāvāt saviem lasītājiem”. Paldies! Jums tas ir izdevies par visiem 100 procentiem, nespēju nolikt šo grāmatu malā, līdz nebija izlasīta. Tā kā studējot, papildus apmeklēju psihoanalīzes kursu, man ļoti patika, kā autore romānā atsedz cilvēku iekšējo būtību, personāžu iekšējos konfliktus un sevis meklējumus. Līdz šim nebiju lasījusi nevienu Janas Veinbergas darbu, šis romāns manī radīja interesi arī par pārējiem autores darbiem.

Ļoti labs detektīvromāns ar romantisku un psiholoģisku piesitienu. No visiem Lasīšanas stafetē iekļautajiem detektīvromāniem, šo es noteikti lieku 1.vietā un arī no latviešu autoru darbiem – šis ir mans favorīts.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s