Melu meistars. Baiba Zīle

300x0_melumeistars.jpg

Man jāsaka, ka mūsu latviešu autori spēj aizraut tikpat ļoti kā ārzemju autori. Baibas Zīles 400 lappušu garo “Melu Meistaru” izlasīju pāris dienās. Romāna darbības sākums risinās padomju laiku Latvijā, bet vēlāk iestājas neatkarīgās Latvijas laiks, mainās cilvēku likteņi. Paralēli it kā ļoti pareizajai Padomju Latvijas varasvīru dzīvei notiek sadarbība ar ārzemēm, spiegošana, dārgakmeņu kontrabanda. Jau pašā grāmatas sākumā lasītājs tiek ievests padomjlaiku sabiedrībā, kur meitenei, kuras tēvocis ir sovhoza direktors ir skolā atļauts vairāk kā citiem, taču Alises tēvs strādā partijas centrālās komitejas nodaļā, tas ir daudz svarīgāks amats.

Grāmatā paralēli aprakstīti divi galvenie tēli: Alise nāk no pārticīgas, labi situētas ģimenes, bet Aleksandrs ir ielas puika no šķirtas ģimenes, kurš no laukiem nonāk Rīgas komunālajā dzīvoklī. Aleksandrs nokļūst ielu bandā, kur iegūst draugus. Neatkarīgi vienam no otra, viņu likteņi ir saistīti ar noslēpumaino Melu Meistaru. Alise cenšas noskaidrot sava tēva pašnāvības iemeslu, bet Aleksandrs, kurš ilgu laiku ārzemēs ir darbojies dārgakmeņu mafijas bandā, ir uz pēdām Melu meistaram, kura dēļ ir gājuši bojā viņa sabiedrotie. Kad pēc ilgākas prombūtnes ārzemēs Aleksandrs atgriežas nu jau brīvā Latvijā Rīgā, lai izrēķinātos ar Melu Meistaru, viņu izglābj Alise, kura arī ir sapinusies Melu Meistara valgos. Tieši Alise ir tā, kura pārcērt Melu meistara prasmīgi izliktās cilpas, kurās viņa sapinusies, nogalinot viņu.

Romānā ir arī psiholoģiskas notis: Alises sevis meklējumi, Aleksandra un viņa sabiedroto pagātnes izzināšana, bērnības un pieaugušā izjūtas. Autore prasmīgi parāda pasaules uztveri dažādos vecumposmos: “Bērnībā ziemas nešķita tik garas, jo vienmēr bija sīku pienākumu pilnas un bērna pasaulē iezīmētās robežas neļāva domāt tālāk par dažām dienām.” Kā arī Melu meistara vārdi Alisei: “Gribu redzēt, kā tu atrodi patiesību. Bez tumsas nav gaismas, un bez gaismas nav tumsas, bet īsta gaisma spīd tikai vistumšākajā naktī. Tev tur jānonāk līdz meliem, jāiebrien pašā melu viducī, lai saprastu patiesību”, liek aizdomāties par to, ka  ikvienā cilvēkā mīt tas, ko rakstniece poētiski dēvē par tā “tumšo sirdi”. Parasti citi tajā nevar ieskatīties, grāmatā Alises uzdevums ir uzzināt, kas atrodas katrā melu meistara izvēlētā cilvēka “tumšajā sirdī”.

Grāmata ir aizraujošs stāsts par mīlestību, nodevību, krāpšanu, noziegumiem un dzīves jēgas un savas vietas meklējumiem, kur fonā norisinās Latvijas vēstures ainas gadsimtu mijā. Man šī grāmata likās aizraujoša gan vēsturisko notikumu dēļ, gan autores valodas un romāna sižetisko līniju dēļ.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s