Labo blēņu vasara. Dzintars Tilaks

300x0_laboblenuvasara_.jpg

Es nepārstāstīšu saturu, bet pieskaršos epizodēm, kas man šai grāmatā palika kā nozīmīgākās pēc izlasīšanas. Grāmatas galvenie tēli ir trīspadsmit gadus vecais Aivis, kurš vasaras brīvlaikā tiek aizsūtīts pie omītes uz laukiem, par viņu gadu vecākais Renārs un Edīte – meitene, kura ar karatē paņēmieniem nogulda gar zemi arī par sevi lielākos.

Grāmata sākas ar brīdi, kad Ir sācies vasaras brīvlaiks un autors ļoti labi parāda pilsētas skolnieku vecāku problēmu: ko darīt ar bērnu vasarā? Varianti: nometne vai omīte. Izvēle krīt uz omīti, jo tur nav jāmaksā, bērns tiek pieskatīts ne tikai vienu nedēļu, bet gandrīz visu vasaru un bērnam ir iespēja pastrādāt. Es arī piekristu šim variantam tieši pēdējā iemesla dēļ – svaigā lauku gaisā, ārā, prom no datora un televizora (grāmatas gadījumā televizors ir omītes istabā un “Panorāma” ir obligātais vakara rituāls), iespēja iepazīt lauku darbus (kaut vai kā malku sakrāmēt vai nezāles izravēt),  iespēja braukāt ar riteni un atpūsties, jo arī laukos ir vienaudži. Tēva pirktais ritenis Aivim ir nevis tāds kā Aivis būtu vēlējies, bet vairāk tēva bērnības sapņu piepildījums. Kaut arī velosipēdam nav ne vainas, Aivis riteni bija izsapņojis citādu. Vai tad tā bieži vien nav, ka mēs, vecāki, cenšamies bērnos īstenot savu sapņu piepildījumu, neļaujot viņiem pašiem izdarīt izvēli?

Ar smaidu sejā lasu tekstus par Aivja mammu. Kā jau visas mammas: skandina noteikumus, kas jādara (ļoti bieži vairāk par trīs noteikumiem bērns neatceras, tāpēc labāk trīs, bet svarīgākie), bērns vienmēr ir par mazu, lai kaut ko darītu patstāvīgi ( mīļās mammas, jo ātrāk jūs bērniem ļausiet ko darīt pašiem, jo jums pašām būs vieglāk), obligātā literatūra vasarā ( nekas, kas ir obligāti, bērnu neinteresēs, atrodiet veidu, kā panākt, ka bērns lasa,  lūk – Lasīšanas stafete!).

Man ļoti patika, ka Edīte metāla zagļu ķeršanā iesaistīja savu mammu un, ka arī Renāra tēvs aizdeva nepieciešamās aizsargķiveres. Tā ir ļoti pozitīva gaisotne ģimenē, kad arī vecāki iesaistās bērnu projektos ( Edīte zagļu ķeršanas akciju nodēvēja par projektu).

Tas ir tikai pavisam neliels analītisks ieskats šajā aizraujošajā pusaudžu romānā, kur bērni lieliski var vasaru pavadīt bez modernajām tehnoloģijām, vairāk darbinot savus prātus, lai paveiktu ko interesantu vai atrisinātu kādu aizdomīgu lietu. Grāmata ļauj lasītājam saprast, ka arī bez visām mūsdienu iespējām un sociālajiem tīkliem, kuros mēs pavadām ļoti daudz laika, vasaru ir iespējams pavadīt aizraujoši un jēgpilni, iepazīstot gan lauku darbus, gan dabu, gan izjust puiku prieku, pirmoreiz apsēžoties pie traktora stūres.

Autors prot aizraujoši  attēlot reālu pusaudžu dzīvi bez pārdabiskām spējām, fantastiskām lietām, bet tādu, kāda tā ir iespējama ikvienam tepat Latvijā. Tā nu sanācis, ka tieši šī iemesla dēļ mani bērni nu jau otro vasaru vēlējās izmēģināt, vai arī viņiem ir iespēja izdarīt kaut daļu no grāmatā aprakstītā. Briesmoņa tapšana ir procesā, jo grāmatu nopirkām 4 dienas pirms lasīšanas stafetes beigām, to sāka lasīt jau pa ceļam no Rīgas uz mājām. Niedru griešana bija smags process, bet izdevās krūmu zāģīti iestiprināt kātā bez skoča palīdzības, aukla ir sarūpēta varena. Mežacūku ar sivēniem aizbraucām nofotografēt uz Līgatnes dabas takām, jāatzīstas, ka bērni mežacūkas sivēnus redzēja pirmoreiz, kaut arī auguši laukos. Par ievainota suņa kopšanu un atlabšanu pēc avārijas video nebūs, jo tas mums bija un vēl tagad atmiņā ir sāpīgs pārdzīvojums, kad mūsu suns pakļuva zem auto. Lasot grāmatu, meitas atcerējās, kā mēs pusgadu  cīnījāmies par sava suņa veselību. Viss pārējais vēl procesā, domājams gan, ka bez kapu vandālistiem.

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s