Ellijas stāsts

300x0_ellijasstasts_978-9934-0-7050-1.jpg

Autora spējas aprakstīt mazā kucēna pasaules iepazīšanu caur kucēna sajūtu prizmu ir vienkārši nepārspējamas: “Tad sajutu neparastu pamatu zem ķepiņām – kaut ko mīkstu un atsperīgu, līdzīgu segai, taču spurainu. Tā bija zāle!  Zāle zem ķepām smaržoja svaigi un sulīgi. Bet dziļāk zem šīs smaržas varēja sajust vēl kādu – tumšu, biezu un noslēpumainu. Šis aromāts it kā mudināja te parakņāt”. Arī citu dzīvnieku apraksts: “Laikam šis dzīvnieciņš bija īpaši radīts dzenāšanai. Tas skrēja pa zāli līkločiem un zigzagiem uz kāda koka pusi. Man par lielu pārsteigumu, tas veikli uzrāpās augšā pa stumbru!” fantastiski aprakstīts, kā kucēns iegūst līdera lomu pārējo kucēnu vidū, kādas ir tās spējas, kuras tika ņemtas vērā, lai Eliju izvēlētos par glābšanas dienesta suni. Ik lapaspuse pārsteidz ar tēlaini aprakstīto dabu: “… šis baseins bija milzonīgs un kustīgs. Tas rūca, it kā dusmotos” – tas ir fragments no okeāna raksturojuma.

Ellija ir apmācīts suns, kurš augstāk par visu vērtē Darbu – cilvēku meklēšanu un glābšanu un no Darba viņu nevar novirzīt ne cepto hotdogu smarža, ne iespēja parotaļāties, ne bailes no ūdens vai augstuma. Zēna pasviestais ripulis noderētu, lai parotaļātos, bet Ellija apzinās, ka tas nav saistīts ar Darbu. Taču Elijas uzdevums ir Meklēt – darīt Darbu. Suns, kurš precīzi izpilda dotās komandas, tādi nav visi suņi. Pirmkārt – sunim jau no mazotnes jāsaprot, kurš būs saimnieks. Saimnieks ir tikai viens, kuru suns pieņem no cilvēku pasaules kā saimnieku, kuram klausīs jebkuros apstākļos, neatkarīgi no citiem blakus kairinātājiem. Nereti  nākas dzirdēt: “Es taču viņu baroju ar visu to labāko, ļauju viņam gulēt gultā u.t.t., bet viņš mani neklausa, bet vīrs kā pasauc, tā suns ir klāt.” Tātad suns skaidri parāda, kurš viņa acīs ir saimnieks. Gluži kā ar bērniem – mēs varam viņus lutināt, bet ir jābūt arī noteikumiem, ja būs tikai lutināšana, tad nebūs klausīšana. Tātad sunim ir jādod skaidri norādījumi, kas ir jāizpilda, par to saņemot uzslavu vai iespēju parotaļāties, kā to dara Džeikobs. Pie jebkuras jaunās situācijas suns jāradina pakāpeniski. Grāmatā aprakstīts, ka Ellija burtiski sajūt Džeikoba emocijas: gan sirdssāpes pie sievas kapa, gan bailes, kas Elliju dara nemierīgu, gan fiziskās sāpes, kad noziedznieks sašāva Džeikobu. Taču vienlaikus suņa nespēja saprast kā glābt uzticamo draugu Džeikobu?  Ne velti suns ir cilvēka labākais draugs. Arī mani bērni ļoti bieži savas bēdas izsūdz mūsu sunim, jo tas vienmēr uzklausa un nekad nepārmet, ja kaut kas izdarīts nepareizi. Es jau zinu, ja arī netīšām kaut kas ir sasists vai kaut kas cits noticis, vainīgais būs atrodams apķēries ap kaklu mūsu sunim, kurš ir kā ģimenes loceklis.

Mani pārsteidza autora sniegtais perfektais Ellijas raksturojums, kad viņai spalva uz muguras saslējās gaisā un zobi atņirdzās, sastopot svešā vīrieša skatienu, kurš nozaga meitenīti Emīliju.  Ellija sajuta viņa sirdī kaut ko tumšu, ļaunu un nelāgu un viņa smarža bija nepatīkama. Tikai cilvēks, kuram pašam ir suns un, kurš savu suni pazīst, var sniegt tik labu raksturojumu. Lasot grāmatu, es burtiski redzu šādu suni acu priekšā, jo arī savam sunim es zinu, kas liecina, ka viņš ir ļoti nikns.

Kaut arī pēc Džeikoba ievainojuma Ellija ir kopā ar Maiju, lai veiktu cilvēku glābšanu, visaugstāk vienmēr tiek stādīts mērķis – palīdzēt cilvēkiem. Ellija ir spējīga pieņemt un uzticēties citam saimniekam, par spīti Maijas trim kaķiem Stellai, Zvārgulītei un Emetam, lai veiktu Darbu. Ar smaidu palasīju par suņu un kaķu mūžvecajām domstarpībām, kad Ellija domā: “Es labprāt būtu pamācījusi viņu, kā jāuzvedas….. . Kāpēc gan vienai sievietei vajadzīgi trīs kaķi?”

Ļoti nozīmīgs, manuprāt,  ir arī pielikums “Vēl par meklēšanas un glābšanas suņiem”, kas ļauj iepazīt kinologa profesiju, uzzināt par citām glābšanas suņu šķirnēm, šo suņu uzdevumiem un darbiem, kā viņi tiek apmācīti. Pielikums “Lasīšanas un aktivitāšu ieteikumi” noderēs ģimenēm, kurās ir suņi. Manas meitas izlasīja šo grāmatu pirmās un es pat nesapratu, kāpēc pagalmā mūsu sunim ir izveidota šķēršļu josla. Manuprāt, ļoti noderīgi skolā ir “uzdevumi pēc “Ellijas stāsta” lasīšanas klasē. Es jau apsveru domas, kā es šos uzdevumus īstenošu dabaszinību stundās, iespējams, sadarbojoties ar latviešu valodas skolotāju, jo grāmata ir ļoti piemērota arī lasīšanai literatūras stundās vai ārpusklases lasīšanā. Te jau pat sanāktu vesels projekta darbs! Man jau ir idejas, ko mēs darīsim!

Mani ļoti aizkustināja šis Ellijas stāsts, visu cieņu autoram par iejūtīgo suņa dzīves stāstu un tulkotājai par bagātīgo valodas krājumu. Grāmata, kas lasītājam ne tikai palīdz izprast suņa dzīvi, bet arī pamanīt dabā notiekošās norises un izvērtēt savu attieksmi pret dzīvo dabu. Bezgala sirsnīga un emocionāla grāmata, kura spēj aizkustināt gan lielu, gan mazu lasītāju. Iesaku izlasīt vecākiem kopā ar bērniem, īpaši, ja mājās ir suns, vai, ja ir vēlme suni iegādāties, lai saprastu, ka suns ir ģimenes loceklis, kurš prasa arī kopā pavadīto laiku, audzināšanu, uzticību, drošību, mīlestību un draudzību.

Vienīgās pārdomas, kas man vēl arvien neliek mieru, bet tās nemazina grāmatas nozīmīgumu. 20.lapaspusē Džeikobs nosauc sunīti par Elliju, jo zviedriski  tā sauc alni. Džeikobs saka: “Tu taču esi zviedru aļņsuns”. Taču 8.lapaspusē visi Elijas brālīši un māsiņas ir aprakstīti : “Visi brūni ar melniem purniņiem un ķepām”. Arī uz grāmatas vāka attēlotais suns, manuprāt,  vairāk līdzinās šķirnei `Vācu aitu suns`. Šī iemesla dēļ man nācās ilgi pārliecināt meitu, ka grāmatā aprakstītais kucēns, ja tas pieder šķirnei zviedru aļņu suns, nav līdzīgs bildei uz vāka. Labi, ka pašas fotogrāfijās atradās bildes ar zviedru aļņu suni, kuras bērniem parādīt, lai pārliecinātu. Ja mēs to uztveram kā grāmatu par sunīti (glābējsuni) vispārīgi, kucēna bērnību un izaugšanu, tad nevajadzētu lietot šķirnes nosaukumu. Ieskatam 2 saites ar zviedru aļņu suņa raksturojumu: http://www.dogbreedslist.info/all-dog-breeds/Jamthund.html#.W0h2-dUzaUk , https://www.skk.se/en/NKU-home/nordic-dog-breeds/sweden/jamthund/

Mana diena kopā ar zviedru aļņsuni

Ellija1.JPG

Ellija.JPG

Glābējsuņi

ellijas_stasts_mammai.jpg

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s