Bēgšana no čūsku valstības. Aivars Kļavis

300x0_begsananocuskuvalstibas.jpg

“Bēgšana no čūsku valstības” ir turpinājums  triloģijas “Ceļš uz nezināmo zemi” pirmajai grāmatai “Melnais akmens”. Romāns attēlo paralēli  mūsdienu jauniešu dzīvi, kuri atrod interesantas liecības par mūsu tālajiem senčiem  stāstu par to, kā dzīve ritēja tolaik, kad mūsu ļoti senie senči vēl tikai devās uz Baltijas jūras krastiem. Līdz ar to lasītājam tiek dota iespēja iepazīt Latvijas senāko vēsturi pirms vairākiem tūkstošiem gadu ne tikai no mācību grāmatām, bet daiļliteratūras veidā, kas balstās uz vēsturiskiem faktiem un notikumiem. Mūsdienu jauniešu varoņi ir Nauris un Dāvis, kuri padomus prasa klasesbiedrenes Patrīcijas vecmāmiņai, kura ir profesore vai Dāvja vectēva brālim – astrofiziķim, kas strādā Irbenes radioastronomijas centrā. Apsveicama ir autora prasme atspoguļot paaudžu sadarbību, jo jaunieši Dāvis un Nauris uzticas profesorei – Patrīcijas vecmāmiņai.

Senās pasaules varoņi ir Ardis, kurš dzīves mācību iegūst no sirmā Pūniķa un zēns, kuru sauca par Pūķu dīdītāju. Zēns, kuram nav vecāku, viņam ir fizisks defekts, viņš ir atstumtais.

Atziņas:

Sirmgalvja teiktais Ardim: “Ne tikai atceries visu, ko esmu stāstījis, bet proti spriest arī pats”. Arī mūsdienās jauniešiem nepieciešama spēja risināt problēmas un spriest.

Vardota sacītais: “Jo pieaugušāks, gudrāks un spēcīgāks kļūst dēls, jo vecāks, sirmāks un vārgāks topu es”.

Arda tēva pamācība: “Vienmēr turi acis un ausis vaļā. Pat miegā atceries: tu dzīvo briesmu pilnā pasaulē, un par to nedrīkst aizmirst ne mirkli.” Un “Atklājot to, ko jūt, ikviens kļūst vājš un viegli ievainojams”, “Bailes ir slikts padomdevējs un vēl sliktāks ceļabiedrs”.

Lielisks vēsturiskā prozas žanra romāns. Dažreiz varbūt mazliet panaivs, bet tas noņem skarbumu izdzīvošanas stāstam. Lasītājam tiek dota iespēja ne tikai izzināt Latvijas vēsturi, bet uzzināt arī nedaudz par kosmosa fiziku, par profesiju – astrofiziķis, par to, kas ir Irbenes radioastronomijas centrs, kādus pētījumus tur veic.

melnaisakmens_cuskuvalstiba.jpg

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s