Kritušais eņģelis. Aija Mikele

300x0_kritusaisengelis

Šī grāmata manās rokās nonāca pateicoties tieši Lasīšanas stafetei. Detektīvromāni nav mans iemīļotākais žanrs, bet savulaik diezgan daudz lasīti Andra Kolberga romāni.

Grāmatas “Kritušais eņģelis” darbība risinās mazpilsēta, kurā ļoti īsā laika sprīdī tiek nogalinātas trīs jaunas sievietes. Izmeklēšanu veic izmeklētājs Maksis Mežals, kuram visu izmeklēšanas laiku rādās sapņi ar krītošu eņģeli. Maksim ir laba komanda, viena no labākajām kolēģēm ir Viola Ošāne, kura neskaita darbam atvēlēto laiku. raksturīgi, ka visām trim nogalinātajām sievietēm ir viena dienā dzimšanas diena, kas atklājas tikai izmeklējumu gaitā. Ceturtā sieviete, kura arī dzimusi 18.septembrī paglābjas no nāves par mata tiesu. Tikai pateicoties Makša piesardzībai, viņa pēc izglābšanās tiek paturēta drošībā slimnīcā.

Autore labi pārzina pagājušā gadsimta astoņdesmito, deviņdesmito gadu dzīvi Latvijā un cilvēka psiholoģiju. Ļoti labi parādīta naudas vara šai laikā, jo Marijas Kornas māte Izolde Pavlovna nokārto visu Marijas dzīvi, lai meitas reputāciju neaptraipītu ne izvarošana, ne tās rezultātā piedzimis bērns. Lai kā Marija censtos atrast savu meitiņu, māte dara visu visiem līdzekļiem, lai viņas labo vārdu nekas neaptraipītu. Viņa nežēlo ne vienu: ne paraugskolēnu Aleksandru Murovecki, kuram sabojā visu dzīvi ieliekot cietumā, ne bērnunama vadītāju, atlaižot no darba tikai tāpēc, ka tā deva iespēju Marijai meklēt savu meitiņu.

Grāmatā atrodamas daudz trāpīgas atziņas. Kad Marija Maskavā sastop no cietuma iznākušo Aleksandru Murovecki, viņš pasaka patiesus vārdus par Mariju: “Zini, ir cilvēki, kuri ar savu mazdūšību un gļēvulību spēj sabradāt citu cilvēku dzīvē pašu dārgāko. Viņi sabiedrības acīs ir labiņie, pareizie, īsts paraugs; ja vajag – patēlos cietējus, paraudās, lai tiktu pažēloti. Tu arī tāda esi, Marij. Tu esi kā kritušais eņģelis, kurš citiem sagādā tikai ciešanas”. Domāju, ka šis ir iemesls arī grāmatas nosaukumam un arī Makša sapņos esošais eņģelis.

Šis detektīvromāns, manuprāt, vairāk piemērots sieviešu auditorijai, jo galvenās varones Marijas Kornas pārdzīvojumi un dzīvesstāsts vairāk aizskars tieši sievietes. Priecē, ka latviešu oriģinālliteratūrā ienāk aizraujoši detektīvromāni.

engelis.JPG

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s