Slepkavība Austrumu ekspresī. Agata Kristi

300x0_slepkav_austr_ekspr_mazvaks

Romāna galvenais varonis ir slavenais detektīvs Erkils Puaro, kurš ar Simplonas Austrumu ekspresi dodas atpakaļ uz mājām Londonā. Pirms tam viņš ir apmeties viesnīcā “Tokatliana”, kur sastapa mesjē Buksu – Starptautisko guļamvagonu sabiedrības direktoru. Restorānā netālu no viņiem Puaro uzmanību saistīja divi amerikāņi – jaunākais ap gadiem trīsdesmit un vecākais – sešdesmit septiņdesmit gadus vecs vīrietis, kura viltīgās, dziļi iegrimušās acis ir pretrunā ar labsirdīgo seju. Skatoties uz vecāko vīrieti, Puaro nepamet sajūta, ka garām būtu nogājis plēsoņa.

Savukārt vilcienā visas pirmās klases kupejas ir pārdotas, liekas, ka visa pasaule sadomājusi ceļot tieši šodien! Puaro nonāk vienā kupejā ar Hektoru Villardu Makkvīnu un Austrumu ekspresis uzsāk savu trīs dienu ilgu braucienu pāri Eiropai. Vilcienā brauc visdažādākā publika, sākot no ļoti bagātās kņazes Dragomirovas un ungāru sūtniecības pārstāvjiem, līdz pat par plēsīgo zvēru nodēvētajam misteram Retčetam. Puaro kupejas biedra Makkvīna darba devējs misters Retčets piedāvā Puaro darījumu par divdesmit tūkstošiem dolāru, bet Puaro viņam atsaka, par iemeslu minot to, ka nepatīk viņa seja.

Belgradu vilciens atstāj 21.15 vakarā, laukā stipri putinot sniegam, bet naktī Puaro pamostas no kliedziena. Naktī vilciens ir apstājies, jo ir iebraucis kupenās, ļaudis no rīta restorānvagonā ir neapmierināti, jo kavē gan tālākos reisus, gan tikšanos. It kā ar to nebūtu gana, naktī kādā kupejā guļ nodurts pasažieris, tas ir misters Samuels Edvards Retčets. Bukss aicina Puaro uzņemties šīs lietas izmeklēšanu. Tas nav profesionāls noziegums, jo dūrējs ir dūris vairāk kā desmit reizes. Nav ne mazāko šaubu, ka nozieguma izdarītājs ir kāds no pasažieriem, varbūt sieviete, jo durts vairākkārtīgi? Iztaujājot viņa padoto Makkvīnu, izrādās, ka Retčets ir saņēmis draudu vēstules. Vēstuļu rakstīšana ir bijusi pietiekami slīpēta, jo tās rakstījuši vairāki cilvēki, katrs pa iespiedburtam, lai grūtāk identificēt rokrakstu. Taču slepkavības lieta ir pietiekami sarežģīta, jo izrādās, ka daļa dūrienu izdarīti ar labo, bet daļa – ar kreiso roku, uzrodas versija par diviem slepkavām. Izmeklēšanas gaitā Puaro ir izveidojis sarakstu ar trīspadsmit aizdomās turamajiem, viņu pavalstniecību, motīviem, alibi, pierādījumiem un aizdomīgajiem apstākļiem. Interesantākais ir tas, ka alibi viens otram nodrošināja pasažieri, kuri iepriekš nebija pazīstami. Kāpēc? Tas atklājas grāmatas beigās.

Agata Kristi šķetina samudžināto slepkavības lietu sev raksturīgajā stilā, ļaujot lasītājam turēt aizdomās ikvienu un tikai beigās aizvedot pie patiesā noziedznieka un viņa nozieguma izdarīšanas iemesliem.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s