Baltimori. Žoels Dikērs

300x0_baltimori_webvaks

Grāmatas pirmā daļa “Stāsts par zudušo jaunību” datēta ar laika posmu 1989. līdz 1997.gadam. Trīsdesmitgadīgais Markuss Goldmens ir rakstnieks un jauna darba rakstīšanai parasti meklē klusumu un iedvesmu, šoreiz viņš dodas uz Floridu. Autors salīdzina rakstnieka dzīvi ar vasaras nometnes atklāšanu: “Vienā jaukā dienā tavu parasti tik kluso savrupo dzīvi pēkšņi satricina vesels bars personāžu, kuri ierodas neaicināti un apgriež visu ar kājām gaisā”. Floridā viņš sapazīstas ar tuvāko kaimiņu Leonardu Horovicu, kurš pēc sievas nāves laiku īsina, rakstot grāmatu. Kādā negaisa vakarā Markuss no lietus paglābj suni, kurš nākamajā dienā Markusu aizved pie savas saimnieces Aleksandras. Viņi nav tikušies astoņus gadus, kopš notika Traģēdija Baltimorā. Aleksandra Nevila – populāra dziedātāja un mūziķe, kuru mīl jauni un veci un publika dievina, bijusī Markusa mīlestība. Aleksandras saderinātais uzaicina Markusu uz vakariņām un Aleksandra pastāsta, ka viņi abi ir pazīstami, jo nāk no Baltimoras.

Markuss pastāsta par Traģēdiju un Goldmeniem, dzimtu, kurai piederēja arī viņš pats. Tas ir Markusa dotais solījums tēvocim Solam. Sols Goldmens – Markusa tēvabrālis, pirms Traģēdijas vadīja vienu no labākajiem Baltimoras birojiem, viņa sieva Anita, ārste un dēls Hilels, kurš mācījās pilsētas labākajā privātskolā.  Hilels piedzima vienā gadā ar Markusu un viņam piemita izcilas prāta spējas kombinācijā ar iedzimtu tieksmi uz provokāciju, bet izteiktu taisnīguma sajūtu. Tēvoča Sola ģimene Markusam ir ideālas ģimenes paraugs. Savukārt Vudijam nebija ģimene, bet to pilnībā aizstāja Baltimoras Goldmeni – tēvoča Sola ģimene. Vudijs bija ļoti labs basketbolists un futbolists un labs atbalsts Hilelam skolas laikā. Markusa atmiņu stāsts vēsta par laika posmu, kad Aleksandrai bija septiņpadsmit gadi, bet viņam un viņa brālēniem Hilelam un Vudijam tikai piecpadsmit. Markuss ar Vudiju un Hilelu bija visuzticamākie draugi, kādi vien varēja būt, no desmit līdz astoņpadsmit gadu vecumam viņi bija nešķirami un sauca sevi par “Goldmenu bandu”. Kā jau šādā draudzībā, bija zvēresti, uzticības solījumi un augstāk par visu tika vērtēta šī draudzība. Markuss stāsta par sevi kā pusaudzi, cik svarīga viņam bija šī savienība un slavē vecākus, kuri neliedza viņam doties uz Baltimoru. Baltimorā viņu sagaidīja tante Anita, tēvoča ģimene visiem trim puišiem bija kā viņu īstā ģimene. Markuss bieži nožēloja, ka viņa tēvs nav tēvocis Sols, jo viņš jutās kā viens no viņu ģimenes. plus vēl tas, ka tēvocis Sols, būdams advokāts, nekad nebija zaudējis nevienu lietu – visizcilākais no visiem tēvočiem un visizcilākais no visiem advokātiem! Tas ir apsveicami, ja pusaudžu gados zēnam ir vīrietis elks, tas var nebūt viņa tēvs, kursam līdzināties. Šādi pusaudzī tiek sekmēta mērķtiecība un neatlaidība.

Nepārstāstīšu visu 490 lapaspušu biezo romānu, bet ieskatam: nākamā nodaļa “Stāsts par zudušo brālību” ietver laika posmu no 1998. Līdz 2001.gadam. 4.nodaļa ir “Stāsts par Traģēdiju” – divu gadu notikumi un piektā, pēdējā nodaļa ir astoņu gadu notikumi “Stāsts par labošanu”. 3.nodaļa ir neliela atkāpe – “Stāsts par Goldmeniem”.

Grāmatā tagadne savijas ar pagātnes notikumiem, Markusa atmiņu pavedieni savijas ar sarunām ar kaimiņu Leonardu. Markusa stāstījumā spilgti izdzīvota pusaudžu draudzība, mīlestība, uzticība, greizsirdība, naids, skaudība, nenovīdība, sāncensība, laiks, kad viņi kļūst ar jauniešiem. Vienkārši, nepārspīlējot, bet ar neparastu sirsnību un iejūtību stāstījums nes lasītāju arvien tuvāk Traģēdijas notikumiem, kas izmanīja visu dzīvi.

Romāns piesaista ar aizraujošo sižetu un raito un izdomas pilno rakstnieka valodu. Un izskaņai Žoela Dikēra vārdi: “Grāmatas ir stiprākas par dzīvi. Tās ir dzīves skaistākais revanšs”.

.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s