Neredzamie. Inga Gaile

300x0_neredzamie_vax

Grāmatas nodaļas ir sadalītas divās daļās – vienu stāsta Gerda Stalidzāne, otru Kaspars Dzelzītis – izbijis policists, un tā pamīšus lasītājs tiek iepazīstināts ar notikušo gan no Gerdas, gan Kaspara skatu punkta.

Grāmata sākas ar to, ka  rakstniece Gerda Stalidzāne,  dodas rakstīt romānu uz rakstnieku māju, bet tas nav viņas vienīgais mērķis. Viņā ir arī dabiskie instinkti, kuri, par spīti tam, ka mājās palicis mazais dēls, laužas uz āru. Ko tu dabai padarīsi? Daba tukšumu nemīl un Gerda meklē vīrieti. Tikmēr rakstnieku mājā notikusi gan Latvijā, gan ārvalstīs pazīstama rakstnieka Aleksandra Sniega slepkavība. Rakstnieku mājā atrodas arī Sniega sieva Solvita (Dāvids ir arī viņas bijušais līgavainis), Sniega mīļākā Saija, Sniega bijusī mīļākā Maija Burve (rakstnieku nama direktore) un viņu meita Vilma, vēsturisko romānu autors un nelaiķa draugs Dāvids Bērziņš. Personāži, kur katram varētu būt kāds slepkavības motīvs un gana daudz sieviešu, kurām ir bijusi vai ir vēl tagad būtiska loma nelaiķa dzīvē, arī viņas ir aizdomās turamo vidū. Ar interesi lasīju, kā Gerdas domas mainās, ieraugot Dāvidu Bērziņu un kādu viņa to bija iztēlojusies, lasot viņa vēsturiskos darbus un grāmatas, kas Gerdā veidoja pirmo izpratni par mīlestību. Apliecinājums tam, ka cilvēka dvēseles būtība var atšķirties no ārējās čaulas. Bet varbūt aiz nevainīgās čaulas slēpjas slepkava? Autore smalki paslēpusi dažādos tēlos cilvēkus, kuriem būtu bijis motīvs nogalināt Aleksandru Sniegu. Kā atrast vainīgo, nesodot nevainīgo?

Par cik grāmatas darbība risinās Latvijā, es, lasot, saskatīju paralēles ar dažiem Latvijas cilvēkiem un kopējo Latvijas raksturojumu,  iespējams, ka autore tieši to centās panākt ar savu stāstu. Piemēram: “Kaprālim pieder šī pilsēta. Un, šķiet, arī lielākā daļa Latvijas. Tā vismaz runā. Protams, ne jau oficiāli. Oficiāli pie mums valda demokrātija. Neoficiāli mēs esam mafioza pundurvalsts, kurā it kā ir vārda brīvība”.

Gerdai jau skolas laikā patika Kaspars. Grāmatas izskaņā, kad Gerdai šķiet, ka viss ir gandrīz ideāli, jo blakus ir Kaspars, kurš stumj mazā Ugas ratiņus. Gerda Kasparam uzticas, jo mīl viņu, bet…, ieraugot grāmatnīcas logā Aleksandra Sniega grāmatu “Neredzamais zaļais zars”, Kaspars pasaka ko tādu, ko viņam nevajadzēja zināt, proti, ka Gerda dabūs visu Sniega testamentā novēlēto naudu no grāmatas. Un tātad: vai mīlestība un uzticība eksistē? Vairs nav jautājums par to, kurš ir slepkava.

Atkārtošos, teikdama, ka detektīvžanrs nav mans mīļākais literatūras žanrs, bet Inga Gaile ar savu romānu “Neredzamie”, tas ir pirmais viņas darbs, ko esmu izlasījusi, mani patīkami pārsteidz. Man ir prieks, ka latviešu autoriem ir ļoti kvalitatīvas grāmatas, gan saturiskā, gan valodas un tēlu raksturošanas jomā.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s