Fonds un impērija. Aizeks Azimovs

200x200_fondsunimperija

Šī ir triloģijas “Fonds” otrā grāmata.

Šī grāmata sadalīta divās lielās daļās ”Ģenerālis” un “Mūlis”.

Ģenerālis. Bels Raioss – Pēdējais Impērijas Ģenerālis, pirmais no Impērijas ģenerāļiem uzsāka atklātu cīņu ar Fondu. Arī Galaktikā ir sava galma etiķete un Belam Raiosam ir jāceļo eskorta pavadībā. Kaut arī grāmatas darbība risinās tāltālā nākotnē, arī tad tiek ievēroti noteikumi, jaunākie prasa padomus vecākiem un tiek izmantota maģija. Vai tiešām tik daudzus gadsimtus pirms šodienas un tik daudzus gadsimtus nākotnē maģijai ir tāda nozīme? Cilvēki vienmēr ir centušies ar maģijas palīdzību panākt to, kas neizdodas, bet tomēr. Man pareizs likās gudra sivennieša (Galaktikas Sivennas provinces iedzīvotāja) Djusema Barra viedoklis: “Zinības ir tikai līdzeklis, kā atbildēt uz grūtiem jautājumiem”. Bels Raioss parādās kā drauds Fondam, jo viņš cīnās Impērijas dēļ. Kleons II – Pirmās Impērijas imperators, Visuma pavēlnieks, kopā ar Belu Raiosu uzsāk karu. Tas nav parasts karš, bet ar smalku stratēģiju un fantastiskiem ieročiem, tā darbība noris Visumā. Fantastiska sajūta, lasot par pārrāvumiem cauri hipertelpas reģioniem, apzinoties, ka viss, kas atrodas uz jebkuras zvaigznes vai planētas ir maza puteklīša vērts, ka darbība notiek gaismas gada robežās. Atziņa, ko kara beigās izteica Djusems  Barrs: “Impērijas sociālais pamats iekarošanas karus dara tai neiespējamus. Vāju imperatoru laikā to uz dažādām pusēm rausta ģenerāļi, kas cīnās par nevērtīgu un galarezultātā nāvējošu troni”. Tātad pret Fondu var stāties tikai stipra Imperatora un stipra ģenerāļa apvienojums, jo stipru Imperatoru nevar viegli gāzt no troņa un stiprs ģenerālis ir spiests lūkoties uz āru, pāri robežām.

Mūlis.

Heivena Beita – šajā Visuma pasaulē autors ielicis cilvēcisku būtni, kuras raksturošanai veltījis veselu rindkopu. Tirgotāju renegāta dēls Torans viņu apprecējis, lai atvairītu savu mazvērtības kompleksu, jo Beitas ciltsraksti sniedzās līdz pašam Mallovam – pirmajam komercprincim. Ja es pirmajā Fonda grāmatā uzdevu pati sev jautājumu: “Kāpēc galvenais personāžs ir tikai vīrieši?”, tad šajā daļā Torana tēvs pasaka tā laika vīriešu uzskatu par laulībām: “Sasiet nākotni mezglā ir liela muļķība”. Taču Beitai ir ļoti spēcīgs analītisks prāts, viņa izprot, ka vēstures likumi ir tikpat absolūti kā dabas likumi un jānāk krīzei, kas nestu pārmaiņas. Beita stājas pretī Mūlim, lai pierādītu savu taisnību. Mūlis – personāžs, kuru dēvē arī par klaunu  un Magnifiko sevi uzskata par visvarenāko cilvēku Galaktikā, kurš spējīgs uzvarēt Otro Fondu. Kurš kuru un kāda būs Fonda nākotne? Autors ir parūpējies, lai lasītājam rastos spilgts iespaids, tāpēc neņemos pārstāstīt saviem vārdiem.

Kaut arī Galaktiku apdzīvo cilvēciskas būtnes,  neiedomājieties, ka cilvēciskās būtnes Visumā pārvietojas bez skafandra, autors visu ir smalki izstrādājis, lai lasītājs nenonāktu pretrunā ar savām zināšanām par Visumu.

Vai tiešām šī grāmatu sērija ir atbilde uz jautājumu: “Vai Visums ir mūžīgs?”

Saules sistēmas centrālā zvaigzne Saule – maza daļiņa no Visuma.

fonds

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s