Meitenes. Emma Klaina

300x0_meitenes_vaks

Romānu “Meitenes” atvēru, nezinot neko par šo autori un grāmatu. Viens ir skaidrs – galvenie tēli būs meitenes. Tieku iesviesta Amerikas dzīvē pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados. 1969.gadā, kad risinās notikumi par pusaudzi Evu Boidu, es pat vēl nebiju piedzimusi, kur nu vēl zināju, kādi notikumi risinās Amerikā. No šāda viedokļa grāmatu bija interesanti lasīt, lai uzzinātu par skarbo Amerikas, konkrētāk Kalifornijas, noziedzības dzīvi, kurā tiek ierauti arī pusaudži.

Es. Lasot,  vairāk pievēros pusaudžu raksturojumam, psiholoģiskajiem aspektiem un viņu attīstībai un izaugsmei, jo tas ir ļoti daudzšķautņains vecums, kas katram ir jāizdzīvo. Nav viena pareizi vai nepareizi, bet kaut kas greizi var noiet ļoti ātri. Lasot grāmatu, paveras skats uz pagājušā gadsimta sešdesmito gadu pusaudžiem, kad viņiem visa pasaule ir priekšā, “jūra līdz ceļiem”.

Es jau vairāk atbalstu klasisko audzināšanas stilu, ko Eva nosoda, teikdama: “Es gaidīju, ka kāds man pateiks, kas manī ir labs. Visu to laiku, ko es biju pavadījusi, sevi sagatavojot – lasot visus tos rakstus, kas meitenēm mācīja, ka dzīve patiesībā ir tikai uzgaidāmā telpa līdz brīdim, kad kāds tevi ievēros, – zēni bija pavadījuši, kļūstot paši par sevi. Viņiem nebija vajadzīga atļauja”. Autores valoda ir apbrīnojami tieša un precīza. Arī teiktais par internātskolām, kas bija paredzētas kā labošanas iestādes. Un cik skarbi un patiesi ir tas, kas nebūt nav novecojis: vecāki, dziļi iegrimuši katrs savā pasaulē….. un bērnu ieliek internātskolā, bērnam vairs nav ģimenes un jāmeklē līdzīgi domājošie uz ielas vai kur citur. Tad sākas atkarību problēmas un nepilngadīgo noziedzība. Kā izrādās, tad Amerikā šie jauniešu grupējumi dzīvoja telšu pilsētiņās, dzīvojot narkotiku apreibinošo dzīvi un pārkāpjot likumus.

Tas ir stāsts  par meiteni, kas mīlestības un vientulības dēļ nokļūst aiz labi slēptā dzīves ellītē. Grāmata kopumā ir atklāta, ļoti skarba, pamācoša, psiholoģiski spēcīga.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s