Meitene, kas uzkāpa uz maizes klaipa. H. K. Andersens

meitenekasuzkapauzmaizesklaipa

Grāmata sākas ar intrigu: “Reiz dzīvoja meitene, kas uzkāpa uz maizes klaipa, lai nesasmērētu kurpes, un visiem ir labi zināms, ar ko tas beidzās.” Esmu trim bērniem lasījusi priekšā pasakas, bet nezinu ar ko tas varētu beigties, jo šī Hansa Kristiana Andersena pasaka latviski tulkota pirmoreiz.

Inge ir skaista, bet augstprātīga un  ļauna meitene, par kuru pašas māte pat saka: ””Maza būdama, tu bradāji pa manu priekšautu, bet es baidos, ka kādu dienu tu sabradāsi man sirdi. Un raugi, tā arī notika – šīs bažas piepildījās.” Ko tur piebilst – mātes sirds jūt, bet bieži vien ir akla savā mātes mīlestībā.

Kad Inge pazemē izcieta visu par ko bija nogrēkojusies virszemē, viņai uzpilēja asaru lāses. Viņas māte raudāja par Ingi, jo asaras, ko mātes raud par saviem bērniem, vienmēr atrod ceļu uz bērnu sirdi, bet tās pastiprina ciešanas.

Manuprāt šī pasaka ir ļoti pamācoša, ka tas, ko tu dari, nāk atpakaļ – gan labais, gan ļaunais. To Inge saprata pazemes valstībā, kad pār seju viņai rāpoja mušas bez spārniem un pašu mocīja mežonīgs izsalkums, bet nebija iespējams pieliekties pie maizes klaipa, kurš bija pielipis pašai pie kājām. Grāmatas virsraksts jau ir viens no tikumiskās vērtības pārkāpumiem – cieņa pret mazi. Latvijā jau bērnībā tiek ieaudzināta cieņa pret maizi, jo maizīte simbolizē iztiku. Zemē nokritušu maizes šķēli vai maizes kukuli, paceļot nobučo, tādējādi lūdzot piedošanu un izrādot cieņu.

Arī tas, ka savi grēki un sliktie darbi ir jānožēlo, jālūdz piedošana par tiem, tad tiks piedots. Sapratusi savus grēkus un tos nožēlojusi un izcietusi sodu par tiem,  Inge pārvērtās par putniņu, kas dalījās ar maizes drupatiņām ar citiem putniņiem. Caur pasaku tiek mācīti baušļi un tikumi bērniem saprotamā veidā.

maizesklaipsIneta

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s